-7 % Arap Edebiyatında Divan Kitabeti Ziyauddin İbnu’l-Esir Örneği

İbnu’l-Esȋr’in nesir alanında getirdiği yenilikleri tespit et­mek, yöntemi ve metodolojisi ile kitâbetinin özelliklerini ortaya koy­manın ilim dünyasına bir katkı olacağı inancıyla bu konuda çalışmayı uygun gördük. Bunu gerçekleştirebilmek için de bu çalışmamızda ge­nel olarak kitâbet kavramı, bu kavramın eş anlamlıları, kitâbetten ne anlaşıldığı, ilk kitâbet örnekleri ve temsilcilerini ele aldık. Ziyȃuddîn İbnu’l-Esîr’in kitâbet edebiyatının neresinde olduğu ve bu edebiyata neler kattığını tespit etmeye çalıştık.

Bu amaca ulaşabilmek için konuya derinlik kazandıracağını düşün­düğümüz aşağıdaki hususları ele almayı gerekli gördük:

Ziyȃuddȋn İbnu’l-Esîr’in hayatı, yaşadığı ortam, ilmȋ kişiliği, edebî ve dil yönü, eserleri ve dile katkıları.

Kitâbetin nesir edebiyatındaki yeri ve diğer nesir çeşitleriyle ilişkisi, İbnu’l-Esîr’in yaşadığı Eyyûbî Döneminde kitâbetin durumu, çeşitleri ve önemli temsilcileri. Yine İbnu’l-Esîr’in kitâbet için gerekli gördüğü şartlar ve bu şartların gerçekleşme imkânı.

İbnu’l-Esîr’in mektuplarının önemli sanat özellikleri ve onun mek­tuplarında eskiyi taklit ettiği yönleri ve özgünlük yönü ile getirdiği ye­nilikler ve ortaya koyduğu kitȃbet yöntemi.

Çalışmamızda, bilgi ve verilerin bir araya getirilip, aralarında bi­limsel ve mantıkî ilişkiler kurularak hepsinden genel bir hükme varma metodu olan “sentez” usȗlü uygulanmıştır.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 1. Hamur

Sayfa Sayısı : 297

Ebat : 13,5 x 21

Details
Paper297
LanguageTurkish
Basım Yılı2018
ISBN9786052581520

Write a review

Please login or register to review

Arap Edebiyatında Divan Kitabeti Ziyauddin İbnu’l-Esir Örneği

Ücretsiz Kargo

75 TL Tutarında ürün alırsanız kargonuz ücretsiz olacaktır.

Kampanya (1-31 Temmuz)

3. kürtçe çocuk fuarı

  • 30.00TL
  • 27.90TL
  • Ex Tax: 27.90TL
  • Price in reward points: 3600

Tags: Arap Edebiyatında Divan Kitabeti Ziyauddin İbnu’l-Esir Örneği, Akademisyen Kitabevi, Abdulhadi Timurtaş, Abdulhadi Timurtaş kitapları

Loading...