-25 % Dara Türkçe Roman Seti

Set 3 adet romandan oluşmaktadır


1- Kürt Çoban - Ereb Şemo

2- Dımdım Kalesi - Ereb Şemo

3- Bir Kürd Prensi Mehemed - Charles Wells1. kitap

1935 yılında yayınlanan Kürt Çoban,  ilk Kürtçe roman olma özelliğini taşımaktadır. Ereb Şemo'nun çocukluk, çobanlık, Bolşevikliler ile tanışma ve 1917 Ekim Devrimi yıllarına ilişkin anılarını içeren eser, daha önce bir kaç yayınevi tarafından kısaltılarak Türkçe yayınlanmış olsa bile, bu dildeki tam metin çeviriye ilk kez kavuşmaktadır. Eski "Sovyetler Birliği" sınırları içindeki Kürtler'in devrim öncesi ve sonrası yaşamını ele alan roman, bir bakıma yazarının hayatını ayrıntılarıyla okuyucusuna sunmakta ve dönemin Kürtlerinin sosyo-politik durumuna da tanıklık etmektedir.


2. kitap

Dımdım Kalesi, 17. yüzyılda kale halkı olan Kürtlerin, Osmanlı ve İran ordularına karşı kendilerini koruma amaçlı savaşının tarihini anlatıyor. Kitap, kale halkının kendilerine sağladıkları güvenlikli ortamın, refah ve adaletli yönetiminin zalim ve kötü örnek despotların tahammülsüzlüklerine karşı direnişinin tarihi aynı zamanda. Kitap Edib Polat tarafından bir çırpıda ve rahat okunan bir üslupla Kürt Edebiyatını tanımak isteyen Türkçe okurlarına kazandırılmış.


Şeyhmus Diken – BİANET


3. kitap

Bu roman Şarkiyatçı ünlü yazar Charles Wells tarafından 1865 yılında yazılmış olup malını mülkünü, aşiretini ve sahip olduğu konumunu yitiren Mehemed'in, rüyasını bulma arayışı sırasında yaşadığı ve karşılaştığı olağanüstü hadiseler, şahsiyetler ve sonrası sahip olduğu masalsı yaşamının öyküsüdür. Halep Kürdlerinden zengin bir ağanın oğlu olan Mehemed, başından geçen trajediler sonrası satın aldığı bir rüyayı bulmak üzere yola koyulur. Bu yolculuğu onun Hindistan ve Çin diyarlarına kadar gitmesine neden olacağı gibi, akli hayaline gelmeyecek bir hal alır. 

Details
PublisherDara Yayınları
LanguageTurkish
Ebat13.5x21
CategoryRoman - Novel - Öykü

Write a review

Please login or register to review

Dara Türkçe Roman Seti

Ücretsiz Kargo

75 TL Tutarında ürün alırsanız kargonuz ücretsiz olacaktır.
  • 70.00TL
  • 52.50TL
  • Ex Tax: 52.50TL
  • Price in reward points: 8400

Tags: Kürt Çoban, Ereb Şemo, dara yayınları, dımdım kalesi, baran zeydanlıoğlu, edib polat, Bir Kürd Prensi Mehemed, Charles Wells, Pirtukakurdi Roman Seti

Loading...