-24 % Kürtlerin Büyük Yurt Savunması ve ÇÖZÜM SÜRECİ

“Bugün dönüp geriye baktığımızda Çözüm Süreci’nin başarısızlığa uğramış olması, bu süreci önemsiz kılmaz, sadece daha fazla çaba ve farklı yöntemlerin gerektiği anlamına gelir.

Çözüm Süreci her şeyden önce Kürt meselesinin konuşulması için bir kapı araladı. Kürt meselesinde geleneksel savaş yönteminin dışında bir yolun mümkün olduğunu ortaya koydu. Türk toplumunda Kürt meselesine olan aşinalığı arttırdı, bu soruna ilişkin bir meşruiyet iklimi oluşturdu. Kürt meselesi gibi kangrenleşmiş tarihsel sorunların çözümünde diyalog, müzakere ve özgür tartışmanın değerini bize gösterdi. Daha önemlisi Çözüm Süreci’nde ölümler son buldu. Bu noktanın önemini yadsıyan hiçbir yaklaşım Çözüm Süreci’ni hak ettiği yerine oturtamaz.

Sürecin kırılganlığına dair zamanında pek çok uyarı yapıldı. Hükümetin Kürt sorununun çözümüne ilişkin bütünlüklü ve kapsamlı bir programı hiç olmadı. Başka bir ifade ile hükümet Çözüm Süreci’ni stratejik bir yaklaşımdan çok taktik bir hamle olarak ele alıyordu. PKK’nin de Çözüm Süreci’ne dar ve fırsatçı bir anlayışla yaklaştığı açıktı. Bu yaklaşım sürecin en zayıf halkasını oluşturuyordu.                                 

 *                                             *                                     *

Son birkaç yılda Kürtlerin yaşadığı coğrafya baş döndürücü gelişmelere sahne oldu. Güney ve Batı Kürdistan’da tarihin yönünü değiştiren olayların ardı arkası gelmiyor, gelecek gibi de görünmüyor.

2014-2015 yıllarında Kürtler tarihlerinin en büyük meydan okumalarıyla sınandı. Hanekin’den Afrin’e kadar uzanan 1700 kilometrelik bir cephede verilen savaş, eşi görülmemiş büyük bir yurt savunmasıydı. Dünya, Peşmerge’nin IŞİD savaşında yarattığı destansı zaferler karşısında donup kaldı. Kürtler IŞİD karşıtı savaşta sadece kendi yurtlarını kahramanca savunmamış, aynı zamanda insanlık adına büyük bedeller ödemişti.

25 Eylül 2017 tarihinde Güney Kürdistan’da yapılan bağımsızlık referandumu Kürt dünyasını birleştiren ender bir olaydır. Bağımsızlık referandumu Kürt halkının 200 yıllık özgürlük mücadelesinde tarihi bir andı. Kürt uyanışı ve ulusal bilinci hiç bu kadar yükselmemişti. Evet, sonraki gelişmeler bu zafere gölge düşürmedi değil. Ancak bütün bu talihsiz olaylar, 25 Eylül referandumunun tarihi önemini ortadan kaldırmaz. Kürtlerin 25 Eylül referandumunu Bağımsız Kürdistan’ın tapusu olarak nitelendirmesi haklı ve yerinde bir değerlendirmedir.”

Bayram BOZYEL


Details
PublisherDeng-Yayinlari
Paper510
LanguageTurkish
Basım Yılı2019
ISBN9789757011651
CategorySiyasi ve Politik Kitaplar

Write a review

Please login or register to review

Kürtlerin Büyük Yurt Savunması ve ÇÖZÜM SÜRECİ

Ücretsiz Kargo

75 TL Tutarında ürün alırsanız kargonuz ücretsiz olacaktır.
  • 45.00TL
  • 34.20TL
  • Ex Tax: 34.20TL
  • Price in reward points: 5400

Tags: Deng Yayınları, Kürtlerin Büyük Yurt Savunması ve ÇÖZÜM SÜRECİ, bayram bozyel, bayram bozyelin kitapları

Loading...