-20 % Basımı Yok Mor Kaftanlı Selanik


Yılmaz Karakoyunlu, Mor Kaftanlı Selanik'te Cumhuriyet tarihinin en önemli tarihsel ve toplumsal dönemeçlerinden olan "Mübadele" sırasında yaşanan insan hikâyelerini, olayın siyasi yönünü de ihmal etmeden anlatıyor.

Bir yandan Venizelos ve İsmet Paşa aracılığıyla Lozan Barış Antlaşması görüşmelerini izlerken, alınan kararlar yüzünden Türk ve Yunan topraklarının çeşitli bölgelerinde (İzmir, Mürefte, Şarköy; Selanik, Hanya, Resmo) yaşanan zorluklara, hüzne, dirence de tanık oluyoruz.

Yılmaz Karakoyunlu, kahramanlarına dönemin tarihsel, dinsel ve toplumsal koşullarında bakıyor. Asker, çiftçi, devlet adamı, diplomat ya da belediye başkanı, kim olurlarsa olsunlar, temelde bütün güçleri ve bütün zayıflıklarıyla "insan" olduklarını unutmadan, yaptıklarını yargılamak yerine anlamaya çalışarak ele alıyor onları. Böylece, bir "topyekûn savaş"tan sonra ikiye ayrılmış ve ayağa kalkmaya çabalayan iki toplumun üyelerini, eskiden kapı komşuları olan yeni düşmanları tanıyoruz. İnsanlığın -elbette aşk da dahil- bütün hallerini, hem de olanca şiddeti ve yoğunluğuyla bir kez daha görüyoruz. Bir film izler gibi hızlı ve zevkle, ama bir o kadar da derinden okuyoruz mübadillerin hüzünlerini.


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 420

Baskı Yılı: 2012


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 365

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğan Kitap

Sayfa Sayısı : 420

İlk Baskı Yılı : 2012

Dil : Türkçe

Details
Paper420
LanguageTurkish
Basım Yılı2018
ISBN9786050911534

Write a review

Please login or register to review

Mor Kaftanlı Selanik

Ücretsiz Kargo

75 TL Tutarında ürün alırsanız kargonuz ücretsiz olacaktır.

Kampanya (1-31 Temmuz)

3. kürtçe çocuk fuarı

  • 24.07TL
  • 19.26TL
  • Ex Tax: 19.26TL
  • Price in reward points: 2888

Tags: Mor Kaftanlı Selanik, Doğan Kitap, Yılmaz Karakoyunlu, Yılmaz Karakoyunlu kitapları

Loading...