-25 % Sovyetlerin Oyunları Karşısında Kürdistan Hükümeti
14 Aralık akşamı, Peşmerge ve sorumlularından oluşan bir grup, toplanıp Sovyetlere ya da Irak’a sığınmak konusunu danışmak üzere Qazî’nin yanına gittiler. Qazî’den onlarla gelmesini istediler. Qazî onlara bu konuda olumlu bir cevap vermeden: “Gidin ve ne ihtiyacınız varsa götürün!” dedikten sonra şöyle devam etti: “Ben Mehabad halkının yanında kalıyorum, onlarla kalacağıma ve onları bırakmayacağıma dair yemin etmişim. Merkezî hükümet kin ve öfkeyle üzerimize geliyor, eğer beni yakalarlarsa öfkelerini benden çıkarırlar ve halka dokunmazlar. Şehir halkının zarar, ziyan görmemesi ve çaresizlikle karşılaşmaması için burada kalmak zorundayım.”

15 Aralık günü Rus ticaret temsilcisi Mehabad’ı terk etti, Urmîye konsolosluğuna geri döndü. 15 Aralık günü, Albay Xeffarî güçleri ile anlaşmalı aşiret güçleri, Mehabad yakınlarına geldiler.

Details
Publisher Dara Yayınları
Paper 304
Language Turkish
Translator Mihemed Ronahî, Muhsin Özdemir
ISBN 978-605-80377-1-7
Ebat 13.5*21
Category Kürt Tarihi ve Araştırmaları Kitapları

Write a review

Please login or register to review

Sovyetlerin Oyunları Karşısında Kürdistan Hükümeti

Ücretsiz Kargo

75 TL Tutarında ürün alırsanız kargonuz ücretsiz olacaktır.

Kampanya (1-30 nisan)

Bütün siparişlerde 1 kitap ve not defteri hediye ayrıca İndrim Kuponları İçin Tıklayın

  • 36.00TL
  • 27.00TL
  • Ex Tax: 27.00TL
  • Price in reward points: 4320

Tags: Sovyetlerin Oyunları Karşısında Kürdistan Hükümeti, Newşîrwan Mistefa Emin, dara yayınları, qazi muhammed, kürt tarihi kitapları, weşanen dara, mahabad tarihi, mahabad kürt cumhuriyeti, qazi muhamed, mihemmed ronahi, muhsin özdemir, 1946 mahabad cumhuriyeti, kürt tarihi

Loading...