-20 % Türkiye Koridorunda Yasadışı Göçmenler


Sınırı geçerken soğuktan donarak ya da denizde boğularak hayatlarını kaybeden, karada ya da denizde günlerce, hatta aylarca yol giderek amaçladığı cennete kavuşmayı umut eden, ancak pek çoğu açısından hüsranla sonuçlanan yasadışı göç macerası çeşitli boyutlarıyla incelenmeye, irdelenmeye ve açıklanmaya değer bir olgudur.

Kimdir bu göçerler? Neden insanlar evlerini terk edip, bilmedikleri limanlara yelken açmaktadırlar?
Bilmedikleri bu dünyalara onları götüren nedir? Gittikleri yerlerde onları ne gibi tehditler ya da sürprizler beklemektedir? Beklentilerin şekillendirdiği yaşam süreçlerinde, beklenenlerin karşılığı bulunabilmekte midir?

Bu çalışma, merak ettiğimiz yukarıdaki sorulara bilimsel cevaplar arayarak geçirdiğimiz iki yılı aşkın bir sürecin sonunda ortaya çıktı. Türkiye gibi önemli yolların kavşağında olan bir ülkenin, yirmi yıla yakın bir zamandır meşgul olduğu yasal olmayan göç sorununu anlamaya ve meraklılarına anlatmaya çalıştık.

Hukuki, sosyal, ekonomik, politik, idari ve insani boyutlarıyla pek çok açıdan incelenmeye değer bu konuya daha çok sosyolojik bir bakışla yaklaşıp, konunun temel aktörleri olan göçmenlerin kişisel özelliklerini, beklentilerini, toplum içindeki yaşam tarzlarını ve farklı toplumsal gruplarla olan ilişkilerini inceledik.

Dileğimiz, her geçen yıl dünyanın çeşitli yerlerinde, göç yollarında hayatlarını kaybeden, farklı şekillerde mağduriyetler yaşayan insanların sosyal sorunlarına çareler bulunması, göçün daha düzenlenebilir hale gelmesi ve bu yolla mağduriyetlerin de en aza indirgenmesidir.Sayfa Sayısı: 184

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Karınca

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Details
Paper 184
Language Turkish
Basım Yılı 2013
ISBN 9786055828622

Write a review

Please login or register to review

Türkiye Koridorunda Yasadışı Göçmenler

Ücretsiz Kargo

75 TL Tutarında ürün alırsanız kargonuz ücretsiz olacaktır.
  • 13.89TL
  • 11.11TL
  • Ex Tax: 11.11TL
  • Price in reward points: 1667

Tags: Türkiye Koridorunda Yasadışı Göçmenler, Karınca, Ömer Demir, Ömer Demir kitapları

Loading...