-20 % Biblo Hayat


Yazar Metin Aydın'ın ilk kitabı olan Biblo Hayat, Babil Yayınları Deneme Serisi'nden yayımlandı. Çalışma, toplam 47 deneme ve 256 sayfadan oluşuyor. Aydın, Prof. Mehmet Altan'ın önsözüyle yayımlanan çalışmasını oğlu Robin ve eşi Nûpel'e ithaf etmiş.

Çalışmanın temel izleği, sürecin sancılarıyla ve Kürt algısı ve anlama biçimleriyle hesaplaşan; bu gerçekliğe hem içeriden eleştirel bakabilen ve hem de dışarıdan projeksiyon tutabilen ender çalışmalardan biri olarak dikkat çekiyor.

Bununla birlikte yazar Aydın, çalışmasının temel paradigmasını "Yazmak birilerine musallat olmaktı!" şeklinde özetliyor.

Ve yazma sürecine ilişkin sancılarını "Çünkü benim gördüğüm "ışığın", kafamdaki gizemin, kuşkunun, şüphe etmenin olmazsa olmazlığında; kendini başka insanlarla birlikte sınamasının, kurduğumuz yapı üzerinden, hep birlikte üretmenin dili, adı olacaktı yazdıklarım(ız).

Bir tuval düşünün, o boş tuvale herkes rengini katacak ve oradan bir resim çıkacaktı. Bu nasıl bir resim olacak doğrusu bilemiyor(d)um. Yazmaya başlayarak "ilk fırçayı" atmış olabilirdim belki. Maharetse hadi söyleyeyim, peyderpey bu karalamalar, deneysel bir çalışma ortamının döl yatağı haline geldi. Her yazı bir fırça darbesiydi benim için. Ne savunduğunu bilmeyen, neye denk düştüğünü anlamayan, hiç bir yere tekabül etmeyen yığınla ses, renk ve serzeniş var dört yanımızda... Yöntem (metedoloji) dediğimiz şeyi iyicene söküp, her alanda, o dille (yazmak), entelektüel tartışma zemini yaratılabiliriz sadece. Konuşma sanatını bilmeden meram anlatamıyorsunuz ki...

Bu bedenle, Yazan arkadaşlara, biziz hasta olan! diyorum, ısrarla. Evet, "Asıl hasta bizleriz!" Ve yazmak eylemi bu patolojik durumu temize geçtiğimiz zemindir. Her birimizin bir şekilde bilinci yaralanmış, kişiliği dumura uğramış durumda. Bizde kalan iyi yanları, işe yarar taraflarımızı bir araya getirip, birbirimizin yarasını yalayarak (inadına yazarak) düze çıkarabileceğimizi düşünüyorum." Şeklinde özetliyor.Sayfa Sayısı: 256

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Babil Yayıncılık

İlk Baskı Yılı : 2010

Sayfa Sayısı : 256

Dil : Türkçe

Details
Paper256
LanguageTurkish
Basım Yılı2018
ISBN9786054097142

Write a review

Please login or register to review

Biblo Hayat

Ücretsiz Kargo

75 TL Tutarında ürün alırsanız kargonuz ücretsiz olacaktır.
  • 13.89TL
  • 11.11TL
  • Ex Tax: 11.11TL
  • Price in reward points: 1667

Tags: Biblo Hayat, Babil Yayıncılık, Metin Aydın, Metin Aydın kitapları

Loading...