-25 % Emeğin Alternatif Tarihi - İşçi Denetimi ve İşyeri Demokrasisi
Dario Azzellini tarafından derlenen “Emeğin Alternatif Tarihi - İşçi Denetimi ve İşyeri Demokrasisi” kitabı bu hafta okurla buluşuyor. Konsey komünizmi, anarko-sendikalizm, İtalyan operaismo’su ve diğer “heretik” sol akımlar yoluyla Paris Komünü hakkındaki yazılara yer verilen kitap, şimdiye kadar görmezden gelinen tarihsel ve çağdaş otonom işçi hareketlerinin uygulama ve amaçlarına dikkat çekiyor. “Atina demokrasisinden günümüze, komün ve meclis deneyimleri ışığında ücretli emeğin özgürleşme tarihi” olan kitap, bugün yürürlükte olan işçi mücadelelerinin niyet ve uygulamalarına da ışık tutuyor. 

Zamanında ve önemli soruları ele alan Dario Azzellini, iş yerlerine kalıcılığı ve öngörülebilirliği getirmenin toplulukları nasıl istikrara kavuşturacağını ve özerkliğini nasıl sağlayabileceğini vurguluyor. Kitap, işçilerin işyerlerinde sürekliliği ve öngörülebilirliği sağlayarak katılımcı demokrasinin anlatımı üzerinden kendi topluluklarını stabilize edebileceğini gösteriyor. Tarihin tekrar tekrar gösterdiği işçilerin her zaman için kendi girişimlerini işletebilme kapasitesine sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

10 bölümden oluşan kitabın ilk bölümünde Alex Demirovic tarafından kaleme alınan “Marks’ın Konsey Demokrasisi veya Siyasi Yönünün Sonu” yer alıyor. Bu bölümde “Liberal Demokrasinin Yetersizliği” ve “Marx’ın Siyasi Anlayışı ve Paris Komünü Değerlendirmeleri” de yer alıyor. 
Details
PublisherAmara-Yayincilik
Paper346
LanguageTurkish
Basım Yılı2016
TranslatorYahya Deniz
ISBN9786058284708
Categoryİşçi-İşveren-Sendika

Write a review

Please login or register to review

Emeğin Alternatif Tarihi - İşçi Denetimi ve İşyeri Demokrasisi

Ücretsiz Kargo

75 TL Tutarında ürün alırsanız kargonuz ücretsiz olacaktır.
  • 25.00TL
  • 18.75TL
  • Ex Tax: 18.75TL
  • Price in reward points: 3000
Loading...