-20 % Stokda Yok Bütün Yönleriyle Şeyh Said Kıyamı (2 Cilt)

Şeyh Said Kıyamı, bildiğiniz üzere 13 Şubat 1925 tarihinde, Dara Hênê vilayetinin Eglê bucağına bağlı Piran isminde küçük bir köyde başlıyor. Yani bugünkü Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde.

     13 Şubat günü Piran köyünde hadise patlıyor ve kıyâm başlıyor. Kıyamın henüz ikinci gününde, 14 Şubat günü, yani kıyam başladıktan bir gün sonra yaşanan ilginç bir hadise var.

     Piran hadisesinden sonra Şeyh Said Efendi direk Hani’ye geliyor. Şeyh Tahir Efendi de zaten Dara Hênê’yi, yani Genç’i ele geçirmiş. Hani’ye doğru geliyorlar; Hani’yi de ele geçiriyorlar.

     Orda tabiî bir topçu taburu var; o topçu taburunu mağlup ediyorlar, Hani’de. Ve başlarında da Cemil Bey diye bir topçu binbaşı var. Bu, Kürtler’le ilgili, tabiî milletin ciğerini yakmış. Daha önce bölgede Kürtler’e çok zûlmetmiş bir adamdır.

     Şeyh Said’in mücahîdleri, adamın elbiselerini çıkarmışlar, yani üzerindeki üniformaları, birkaç kişi de O’nu dövmüşler, sopa mopa vurmuşlar. Alıp böyle yara bere içinde getiriyorlar Şeyh Said’in yanına.

     Şeyh Said Efendi şiddetli bir şekilde öfkeleniyor orda. Diyor ki; “Utanmıyor musunuz? Esir olana böyle hakaret edildiği görülmüş müdür? Biz Kürtler’de böyle esire, misafire zûlüm etmek, hakaret etmek var mıdır? Siz ne yapmaya çalışıyorsunuz? Derhal götürün elbiselerini giydirin; bütün rütbelerini de yeniden takacaksınız. O bir binbaşıdır, ona binbaşı gibi saygılı davranacaksınız.”

     Bakın, olayı görüyor musunuz? Tarih 14 Şubat 1925; yer Hani. Kıyâm başlayalı daha bir gün olmuş. Şeyh Said’in tavrına, asaletine bakın.

Ayrıntılar
Yayınevi Şura-Yayinlari
Sayfa 748
Dil Türkçe
Basım Yılı 2014
ISBN 6056306235
Kategori Kürt-Tarihi-ve-Arastirmalari-Kitaplari

Yorum Yap

Lütfen görüntülemek için Giriş yapın yada Üye olun

Bütün Yönleriyle Şeyh Said Kıyamı (2 Cilt)

Ücretsiz Kargo

60 TL Tutarında ürün alırsanız kargonuz ücretsiz olacaktır.
  • 45,00TL
  • 36,00TL
  • KDV Hariç: 36,00TL
  • Gerekli puan: 5400

Etiketler: Bütün Yönleriyle Şeyh Said Kıyamı, İbrahim Sediyani, şura yayınları, Şeyh Said, Şeyh Said isyanı

Loading...