-35 % Dersim'in Gizemli Tarihi Seti
2. Kitap
Bu kitap, iki ayrı ana bölümden oluşmaktadır. Birincisi bölümde, Pilvenk/ Pilvank/ Pilvankan aşireti içinde vücuda gelen “Şıx Delil-i Berxécan Ocağı” incelenerek, aşiret-ocak bileşkesinde Berxécan ocağının oluşumu, içişleyişi, talipler topluluğu, Ehli Heq inancıyla olan ilişkisi hakkında farklı verileri ele alınmıştır.
                       
Bu çalışmada; Dersim merkezli "Réya/ Raa Heqi (hak yolu/ doğruluk yolu)" inancının Ocak yapılanmasına temas edilmiştir. Dolayısıyla; Dersim ocaklar sisteminin oluşumunun 10-11.yüzyıllara kadar uzandığı anlaşılacaktır.

1. Kitap
Günümüzden bin yıl önce hazırlanan ve Ocak mensupları tarafından özenle saklanarak günümüze kadar getirilen Pilvankan aşireti ve bu aşiretin bileşkesi olan Şıx Delil-i Berxécan Ocağı’nın şeceresi dikkate alınarak, yazılı ve sözlü kaynakların özenle araştırılması ile hazırlanan bu kitap, Dersim tarihinin önemli bir kesitini açığa kavuşturmuştur.
Dersim’in Gizemli Tarihi-1 isimli bu çalışma, bazı ezberlerin bozulmasına, bilgi eksikliğinin giderilmesine ve bazı bilgi kirliliklerin görülmesine önemli katkılar sunmaktadır.

Ayrıntılar
Yayınevi Fam-Yayinlari
Dil Türkçe
Basım Yılı 2017
Kategori Alevilik-Dersim-Kitapları

Yorum Yap

Lütfen görüntülemek için Giriş yapın yada Üye olun

Dersim'in Gizemli Tarihi Seti

Ücretsiz Kargo

60 TL Tutarında ürün alırsanız kargonuz ücretsiz olacaktır.
  • 55,00TL
  • 35,75TL
  • KDV Hariç: 35,75TL
  • Gerekli puan: 6600

Etiketler: Dersim'in Gizemli Tarihi, Fam Yayinlari, Erdoğan Yalgın, Erdoğan Yalgın kitaplari, dersim tarihi, dersim, dersimin gizemli tarihi

Loading...