-22 % Keyakisar
Romanda, olaylar, savaşlar, mücadeleler, ilişkiler İsa´dan önce 720-710 sularında geçiyor. O dönemde medler, en çok Asurlularla savaş halindedir.Asur İmparatorluğu´nda kral Asurbanipal´dir. 
Romanda Asur İmparatorluğu Kralları Sargon ünlülüğüyle ifade ediliyor.
Romanda zaman zaman, Muşki, Med, Asur ilişkileri gündeme geliyor.Muşki, Ermenileri anlatan bir sözcük oluyor. Keyakisar, Eski Çağ Kürd tarihiyle, Mezopotamya tarihiyle ilgili olayları, ilişkileri dile getirmesi bakımından önemlidir.Zerdüşlüğün nasıl yaşadığın da bu romanda izlemek mümkündür.
Romanda sık sık Keya diye bir kavram geçiyor. ´Başkan´´ ´lider´ olarak anlaşılabilecek bir anlamı var. Keyakisar ise Keyaların Keyası anlamına geliyor. Kral. Bu med Kralıdır.Keyalar zaman zaman kral olara da anılıyor.
Okuduğum sayfalarda, Keya kavramını görünce, ´Keya ne zaman Kayakisar olmuş´ diye meraklandım. Romanı okumaya devam ettim. Roman çok sürükleyiciydi. Gelişmeler, ilişkilerin gelişmesi insanın merakını celb ediyordu. Romanı bırakamadım. Sonuna kadar okudum. 
Keyakisar, insanın uzun uzun düşündüren bir roman. Romanın her bölümünde insanı düşündüren ilişkiler var. İSMAİL BEŞİKÇİ
Details
PublisherEkin-Basim-Yayin
Paper424
LanguageTurkish
Basım Yılı2016
CategoryRoman-Novel-Oyku

Write a review

Please login or register to review

Keyakisar

Ücretsiz Kargo

75 TL Tutarında ürün alırsanız kargonuz ücretsiz olacaktır.

Kampanya (1-31 Temmuz)

3. kürtçe çocuk fuarı

  • 40.00TL
  • 31.20TL
  • Ex Tax: 31.20TL
  • Price in reward points: 4800

Tags: Keyakisar, ferhad B.Odabaşı, ekin basım yayın,

Loading...