-20 % Başkanlık ve Yarı-Başkanlık Sistemleri

Prof. Dr. Serap Yazici, ilk baskisi 2002 yilinda yapilan bu kitabinda, hükümet sistemi türleri ile demokratik rejimin islerligi ve istikrari arasindaki iliskiyi, gerek teorik ve karsilastirmali açidan, gerek bu konuda Türkiye’de süregelmekte olan tartismalar açisindan incelemistir. Türkiye’de uzun bir geçmisi olan bu tartismalar bugün için TBMM’de bir noktaya gelmis ama bitmemistir. Elinizdeki bu eser, özellikle baskanlik ve yari-baskanlik sistemlerinin Türkiye’ye uygulanabilirligi konusu üzerinde yogunlasmistir. Yazarin vardigi sonuç, baskanlik sisteminin yasama ve yürütme arasinda, yari-baskanlik sisteminin de yürütmenin kendi içinde çatisma ve tikanmalara, hatta muhtemelen anayasa krizlerine yol açabilme potansiyeli tasidigi, bu nedenle siyasal bölünme çizgilerinin derin ve siyasal çatismalarin yogun oldugu Türkiye gibi ülkelerde uygulanmalarinin ciddi sorunlar yaratabilecegidir. Bu eserin, güncel anayasa tartismalar›na önemli bir katki saglayacagi açiktir. Prof. Yazici’nin bu eseri ilk baskisini yaptigi günlerden bugüne, Türkiye’de yapilan baskanlik ve yari-baskanlik tartismalarinin temel kaynaklarindan biri haline geldigi gibi siyasi ve akademik çevrelerde de tartismalarin gündeminde yeralarak, gerek referanslari gerekse getirmis oldugu yorumlarla özgün bir çalisma olarak degerlendirildi. Simdi ise elinizdeki kitabin 4. Baskisi, TBMM’den geçmis ve baskanlik sistemini getiren bir anayasa degisikliginin halkoylamasina götürülecegi günlerde yayinlaniyor. Serap Yazici, bu baski için kaleme aldigi yeni önsözde 2002’den bu yana olan tüm gelismeleri ele alirken, sürecin ulasabilecegi siyasi asamalarin Türkiye’de varacagi noktalari kendi yorumlariyla birlikte degerlendiriyor.

 

“Kisisel kanaatim, 1982 Anayasasinin yürürlüge girdigi andan itibaren sorunlu olan, 2007 Anayasa degisikligini takiben daha problemli hale gelen hükümet sisteminin, klasik parlamentarizme dönüs ile islah edilmesi yönündedir. Nitekim bu yöndeki tercihim, elinizdeki kitabin tüm bölümlerinde açik olarak gözlemlenmektedir. Tam da bu nedenle, önceki baskilarda oldugu gibi, dördüncü baskida da kitabin orijinal dokusu muhafaza edilmistir. Böylece okuyucunun, klasik parlamentarizmden yana olan tercihimin konjonktürel olmadigini, bu çalismanin ilk baskisinin yapildigi 2002’ye ve onun da öncesindeki arastirma yillarina kadar uzandigini fark etmesi hedeflenmistir.”

-Prof. Dr. Serap Yazici-

Hamur Tipi : 2. Hamur

Baski Sayisi : 4. Basim

Ebat : 16x23

Ilk Baski Yili : 2002

Sayfa Sayisi : 198

Medya Cinsi : Ciltsiz

Dil : Türkçe

Details
PublisherIstanbul-Bilgi-Üniversitesi-Yayinlari
Paper198
LanguageTurkish
Basım Yılı2002
ISBN9789756857304
CategorySiyasi-Politik-Kitaplar

Write a review

Please login or register to review

Başkanlık ve Yarı-Başkanlık Sistemleri

Ücretsiz Kargo

75 TL Tutarında ürün alırsanız kargonuz ücretsiz olacaktır.

Kampanya (1-31 Temmuz)

3. kürtçe çocuk fuarı

  • 25.00TL
  • 20.00TL
  • Ex Tax: 20.00TL
  • Price in reward points: 3000

Tags: Baskanlik ve Yari-Baskanlik Sistemleri, Istanbul Bilgi Üniversitesi Yayinlari, Serap Yazici, Serap Yazici kitaplari

Loading...